Oracle forsvarer sig med næb og kløer i EU-sag

Oracle beskylder EU-Kommissionen for manipulation og fejlfortolkninger i ophedet indlæg om selskabets køb af Sun.

Artikel top billede

(Foto: Oracle)

Oracle er voldsomt utilfreds med EU-Kommissionen, som det amerikanske selskab mener fejlfortolker og overdriver de konsekvenser, som en fusion mellem Oracle og Sun vil få - en ting, der har ført til, at Oracles stort anlagte milliard-opkøb af Sun er stødt på grund.

EU-Kommissionen frygter, at det vil skade konkurrencen på markedet for databaser, hvis Oracle som ønsket får lov til at købe Sun, der ejer databasen MySQL, som står helt centralt i EU-Kommissionens bekymring.

Oracle deltager i disse dage i en stort anlagt høring i EU-regi, hvor selskabet vil forsøge at overbevise EU-Kommissionen om, at der er tale om en storm i et glas vand.

Lille del af Sun

Ganske vist udgør MySQL-delen kun en lillebitte del af Sun, men det er alligevel denne del, der danner grundlag for, at EU-Kommissionen overvejer at sætte en bremse på hele den mægtige handel.

Kommissionen frygter, at Oracle vil ændre grundlaget for det i dag gratis MySQL på en måde, der gør, at produktet ikke længere kan konkurrere effektivt med Oracles egne databaser, hvis en fusion går igennem.

Det har Oracle selv blankt afvist vil ske.

Ifølge Financial Times baserer EU-Kommissionen blandt andet sine bekymringer på en stor markeds-analyse samt en rundspørge blandt en række database-brugere.

Ifølge Financial Times er netop dette grundlag et af hovedmålene i Oracles hørings-angreb.

Selskabet argumenterer med, at EU-Kommissionen har fejlfortolket og manipuleret med tallene i undersøgelserne.

Kunder: Ingen skadelige konsekvenser
Selskabet bedyrer blandt andet ifølge avisen, at "mange - og måske de fleste" af de kunder, som kommissionen har spurgt i undersøgelsen "ikke deler kommissionens teori om skadelige konsekvenser."

Oracle fremfører desuden, at en række af selskabets største kunder slet ikke er blevet spurgt om deres mening af kommissionen, og det er alvorligt, fordi hele sagen efter Oracles mening hviler på "hypotetiske fremtidige beslutninger" - altså om Oracle vil nedgradere MySQL eller ej.

Oracle selv hævder at have planer om at øge udviklingen af MySQL i betydelig grad.

Som modpart til Oracle i høringen deltager SAP, Microsoft og Monty Widenius, der er grundlægger af MySQL.

EU-Kommissionens skal have truffet en beslutning senest 27. januar.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S